Psalmy 2020

Ideą przyświecającą działalności Fundacji o.to.ja jest budowanie relacji artystów z publicznością oraz wyprowadzanie kultury wysokiej z murów instytucji ku odbiorcom mającym sporadyczny kontakt z muzyką klasyczną. Projekt niniejszy obejmuje przygotowanie oraz prawykonanie nowego utworu sakralnego polskiej kompozytorki oraz zaprezentowanie go w jednym z najpopularniejszych ośrodków kulturalno religijnych Warszawy – Kościele oo. Dominikanów na warszawskim Służewie.

Nasza fundacja od kilku lat organizuje koncerty w stołecznych kościołach, dotychczas wykonywaliśmy dzieła J. S. Bacha, G.F. Haendla i A. Pärta. Po raz pierwszy chcemy zaprezentować publiczności muzykę napisaną w naszych czasach, stworzoną przez artystkę aktualnie tworzącą w Warszawie, posługującą się nowoczesnymi środkami wyrazu.

Psalmy skomponowane przez Katarzynę Brochocką wykorzystują najpopularniejsze polskie tłumaczenie, zaczerpnięte z Biblii Tysiąclecia. Wybór obejmuje psalmy nr 16, 27, 51, 91, 110, 117, 118, 130 i 131. Te kanoniczne teksty zyskały wyjątkową oprawę, zarówno za sprawą nietypowej obsady wykonawców (bas i kontrabas), a także dzięki charakterystycznemu, ekspresyjnemu językowi muzycznemu młodej, lecz już uznanej autorki.

Katarzyna Brochocka jest obecnie doktorantką na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W swoim dorobku posiada liczne nagrody międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jej utwory wielokrotnie wykonywano w Polsce (m.in. na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, w Filharmonii Narodowej, czy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu) oraz za granicą (Anglia, USA, Czechy, Niemcy, Rumunia). W roku 2020 zaplanowana jest premiera jej drugiej autorskiej płyty.

Założeniem niniejszego projektu jest stworzenie warunków uczestnictwa w kulturze muzycznej lokalnej społeczności Warszawy. Interweniujemy, aby kultura była obecna w miejskim krwioobiegu, a sztuka sakralna wszczepiona w życie codzienne Kościołów oraz wiernych. Cel ten chcemy osiągnąć przez upowszechnienie twórczości polskiej kompozytorki, powiększając tym samym obecność w życiu mieszkańców miasta muzyki współczesnej, dając dowód, że ma ona rację bytu także poza scenami elitarnych festiwali.

Fundacja o.to.ja od lat buduje relację artystów-wykonawców z publicznością. Prezentując Psalmy Katarzyny Brochockiej chcemy zaprosić do dialogu trzeciego uczestnika: autora-twórcę, mając nadzieję, iż przyczyni się to do wzmocnienia tożsamości odbiorców ze sztuką.

Wykonawcy:

Tomasz Raff – bas
Karol Kowal – kontrabas

TOMASZ RAFF – bas

Śpiewak klasyczny młodego pokolenia, którego dorobek artystyczny obejmuje znaczące role pierwszoplanowe, repertuar pieśniarski oraz kantatowo-oratoryjny. Współzałożyciel Fundacji o.to.ja, aktywnie propagującej muzykę klasyczną.
Ukończył z wyróżnieniem PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie (2007). Podczas studiów w Berlinie (Universität der Künste, 2012) oraz Warszawie (UMFC, 2013) występował w wielu niezależnych produkcjach operowych, m.in. warszawskiej premierze Gwałtu na Lukrecji B. Brittena czy Jolancie P. Czajkowskiego (Ballhaus Ost Berlin). Występował także w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, w Traviacie G. Verdiego (reż. M. Treliński) oraz Śnie nocy letniej B. Brittena (reż. B. Redo-Dobber). Jego debiutem scenicznym była rola Uberta w operze La serva padrona G. Pergolesiego (2007, reż. N. Babińska).
Od 2018 roku regularnie współpracuje z Polską Operą Królewską, gdzie debiutował jako Komandor (Don Giovanni W. A. Mozarta), występuje w roli Zbigniewa (Straszny Dwór S. Moniuszko) i Don Basilia (Cyrulik Sewilski, G. Rossini, premiera w grudniu 2019). W sezonie 2016/17 solista Mainfrankentheater w Würzburgu (Marcel w Hugenotach G. Meyerbeera, Osmin w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta, Zachariasz w Nabucco G. Verdiego), w latach 2013-16 związany z Operą Wrocławską (min. jako Daland w Latającym Holendrze R. Wagnera, Raimondo w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego, Gremin w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Sarastro w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta, Zbigniew w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Don Basilio w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego, Pimen w Borysie Godunowie M. Musorgskiego), gościnnie występował na deskach Opery Krakowskiej w roli tytułowej w Mefistofelesie A. Boito (2014/15) oraz w Operze w Halle w ramach Festiwalu G. F. Haendla (Segeste w operze Arminio 2013/14, 2014/15).
W sezonie 2018/19 dokonał prawykonań wszystkich polskich oraz części rosyjskich pieśni Mieczysława Weinberga na bas z
fortepianem, z jego inspiracji powstał też spektakl pt. „M. Weinberg. Epitafium” (Polin Music Festival, 2019). Od 2010 roku regularnie wykonuje Pasje Bachowskie, a także Passio A. Pärta oraz Mesjasza G. F. Haendla. Współorganizował wykonania powyższych dzieł w Hanowerze, Warszawie oraz Getyndze. Mieszka i działa artystycznie w Warszawie, jest też blisko związany z Hanowerem jako członek tamtejszego „ensemble artists e.V.”

KAROL KOWAL – kontrabas

Muzyk Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie w Oklahoma City. Jest laureatem nagród na międzynarodowych konkursach kontrabasowych w USA i Niemczech. Występował z recitalami w Polsce i za granicą, koncertował jako solista z towarzyszeniem orkiestr m.in. Filharmonii Kaliskiej, Sudeckiej i Warmińsko-Mazurskiej, Orkiestry Kameralnej „Sotto Voce” oraz OCU Symphony Orchestra. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka współczesna. Artysta dokonał prawykonań dedykowanych mu utworów Katarzyny Brochockiej, Grzegorza Wierzby oraz Edwarda Knight’a. W roku 2015 ukazała się jego debiutancka płyta solowa „Brochocka, Weinberg: Double Bass Works”.

Projekt artystyczny „Psalmy 2020” uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura – interwencje” Narodowego Centrum Kultury. Wkład własny Fundacji dofinansowany został także przez Związek Artystów Wykonawców STOART

Realizacja podzielona zostanie na 2 etapy:

Etap I
Nagranie audiowizualne cyklu Psalmów – sierpień 2020

Etap II
Prawykonanie cyklu Psalmów – 29 sierpnia 2020, Kościół Parafii pod wezwaniem św. Dominika przy Klasztorze Ojców Dominkanów im. św. Józefa na warszawskim Służewie, ul. Dominikańska 2, Warszawa