Carmina Dolorosa

Kameralny koncert wielkopostny

CARMINA DOLOROSA stanowi alternatywę koncertową dla wielkoobsadowych dzieł oratoryjnych programowanych w Wielkim Poście. Podczas koncertu zabrzmi bowiem muzyka współczesna i kameralna. Program wypełnią utwory instrumentalne oraz wokalne autorstwa Katarzyny Brochockiej, połączone z recytacjami fragmentów Pisma Świętego oraz poezji. Tytuł koncertu oznacza „pieśni bolesne” – pieśni rozumiane dosłownie, jak w przypadku Psalmów, oraz symbolicznie, jako instrumentalna medytacja nad tekstami.

Kompozycje Katarzyny Brochockiej z jednej strony nawiązują do wielowiekowej historii dzieł o pokutnym i ascetycznym charakterze, a z drugiej wprowadzają nową jakość oraz świeżość spojrzenia młodej, lecz już uznanej autorki, żyjącej w naszych czasach i aktualnie tworzącej w Warszawie. Utwory Brochockiej charakteryzują się ekspresyjnym językiem muzycznym, swoistą „teatralnością” środków wyrazu, które to elementy artystka łączy z poszanowaniem tradycji i form poprzednich epok.

Podczas koncertu odbędą się dwa prawykonania: Psalmu 32 na głos basowy i kontrabas oraz „Pieśni Cierpiącego Sługi Jahwe” na fortepian solo – cyklu medytacji na temat tekstów z księgi proroka Izajasza. Po raz pierwszy publicznie zabrzmią także Psalmy 16 i 131 w nowej, łacińskiej wersji językowej. W repertuarze znajdą się również „Soliloquia” na kontrabas solo, swoiste „pieśni bez słów”, oparte na wybranych perykopach z Nowego Testamentu.

Organizatorzy pragną  podkreślić intymny charakter doświadczenia religijnego i estetycznego, skierować uwagę na duchowość przeżywaną indywidualnie, bądź w niewielkiej wspólnocie – czyli par excellence kameralnie, a jednocześnie dowieść, że współczesna kultura chrześcijańska jest nadal żywa i nie posiada wyłącznie „muzealnego” charakteru.

Koncert współfinansowany jest ze środków Stowarzyszenia ZAW STOART, a Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC objęło Patronat medialny nad wydarzeniem.

Kameralny koncert wielkopostny CARMINA DOLOROSA

Niedziela, 10 marca 2024 godz. 18:00

Kościół Środowisk Twórczych Plac Teatralny 18, Warszawa

wstęp wolny

Katarzyna BROCHOCKA kompozycje

Agnieszka PRZEMYK-BRYŁA fortepian

Tomasz RAFF bas

Karol KOWAL kontrabas

Antoni GALICKI lektor