Weinberg – Mother tongue

Śpieszymy donieść o kolejnym historycznym wydarzeniu w muzyce klasycznej, w którym ma swój udział także Fundacja o.to.ja.

8 grudnia 2021 roku, w 102. rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga ukazał się Album CD pt. „Weinberg – Mother tongue” zawierający pierwsze światowe nagrania pieśni M. Wajnberga do słów polskich poetów na głos basowy i fortepian.

Jest to wydarzenie historyczne. Pieśni zostały napisane „do szuflady” czterdzieści i sześćdziesiąt lat temu. Wspierany przez nas artysta i Członek Zarządu Fundacji, Tomasz Raff, dokonał prawykonań tych pieśni w 2018 roku w Hanowerze i 2019 roku w Warszawie. Teraz, nakładem wydawnictwa Opus Series, z Tomaszem w roli producenta i artysty-wykonawcy ukazuje się niniejszy album.

Czemu „Mother tongue”? Język matczyny – język bezpieczeństwa, które daje matka karmiąca dziecko, język intymności i czułości – tym, jak sądzi Tomasz Raff, był dla kompozytora język polski. Polszczyzna jest także kluczem do rozumienia polsko-żydowskiej proweniencji Mieczysława Wajnberga, urodzonego i do 1939 r. mieszkającego w Warszawie, którego uchodźcze losy rzuciły na wschód.

Płyta ukazała się w partnerstwie medialnym z Programem 2 Polskiego Radia, TVP Kultura oraz Ruchem Muzycznym.

Nota prasowa o wydawnictwie

Rozmowa Tomasza z Jakubem Kuklą w ramach audycji „Wybieram Dwójkę” w dniu urodzin M. Wajnberga

Produkcja płyty dofinansowana została przez ZAW STOART oraz firmę BPO Poland, a partnerami wydania pozostaje Fundacja o.to.ja oraz Muzem Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie w 2020 roku dokonane zostały znajdujące się na płycie pierwsze światowe nagrania pieśni.

Bardzo zachęcamy do zakupu albumu bezpośrednio u artysty, co jest najlepszym wsparciem jego działalności. Zakupu można dokonać pod poniższym linkiem:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *